W związku z obowiązującymi nas obecnie zasadami postępowania związanymi ze stanem epidemii nie możemy zaprosić Was w 2 maja do naszego domu w Gdańsku aby razem z Wami modlić się i wynagradzać Niepokalanemu Sercu Maryi.
Z racji zaistniałej sytuacji i wielu ograniczeń pojawia się mnóstwo pytań dotyczących rozwiązań: jak zorganizować nabożeństwo, by jak najwięcej ludzi mogło w nim uczestniczyć?
Odpowiedzi musimy szukać w treści fatimskiego Przesłania. A zatem, jakie warunki nabożeństwa nakreśla nam Matka Boże, prosząc o wynagrodzenie w pierwsze soboty miesiąca?
Jak wiemy o tym mówi nam Matka Boża w Pontevedra 10 grudnia 1925 roku. A mianowicie obiecuje przyjść na pomoc z wszystkimi łaskami tym, którzy:
„przez 5 miesięcy w pierwsze soboty odprawią spowiedź, przyjmą Komunię Św., odmówią jeden różaniec i przez 15 minut rozmyślania nad piętnastu tajemnicami różańcowymi towarzyszyć mi będą w intencji zadośćuczynienia”.
Siostra Łucja 17 grudnia 1927 r. dodaje: „Nie zapomnieć o intencji jako wynagrodzenie, która jest bardzo ważnym elementem pierwszych sobót”.
Zatem do warunków nabożeństwa należy:
1. świadoma intencja wynagradzająca, jaką mamy wzbudzić w sercu,
2. spowiedź,
3. modlitwa różańcowa,
4. 15-minutowa medytacja,
4. Komunia św.
PROPOZYCJE I SUGESTIE
A. Spowiedź można odprawić w pierwszą sobotę, jak również wiele dni wcześniej, pamiętając o intencji wynagradzającej oraz by w pierwszą sobotę być w stanie łaski uświęcającej. Jeśli ktoś nie może być u spowiedzi, a nie jest w stanie grzechu ciężkiego może przyjąć Komunie św. a intencję wzbudzić przy kolejnej, późniejszej spowiedzi. Zatem to już zależy tylko i wyłącznie od dyscypliny, możliwości i warunków, w jakich znajduje się obecnie każdy z nas.
B. Zarówno modlitwę różańcową, jak i medytację możemy odprawić indywidualnie, w rodzinach, w różanym miejscu i czasie. Pomocą mogą nam być zarówno nagrania audio, teksty, których wiele znajdziemy na stronie internetowej Sekretariatu Fatimskiego.
PROPOZYCJA MEDYTACJI NA MIESIĄC MAJ - DO ODSŁUCHANIA
Propozycja medytacji kwietniowej- do odsłuchania
C. Komunia św. wynagradzająca. Tu pojawia się najwięcej problemów, z racji, iż nie możemy wszyscy uczestniczyć we Mszy św.. Zauważmy jednak, iż w treści Orędzia jest mowa o przyjęciu tego dnia Komunii św., a nie o uczestnictwie we Mszy św.. Zatem wystarczy tego dnia przyjąć Komunię św. poza Mszą św. o dowolnej porze dnia, by wypełnić również i ten warunek nabożeństwa.
Jeśli jednak nie uda się nam z obiektywnych przyczyn przyjąć Komunii św., pomyślmy o innym rozwiązania, a mianowicie o Komunii św. duchowej, w której mogą mieć udział wszyscy uczestniczący w Eucharystii za pośrednictwem mediów: radia, telewizji, transmisji internetowej.O takiej możliwości przypomniał nam Papież Franciszek – wypowiedź Papieża Franciszka o Komunii Świętej Duchowej znajdziemy poniżej.
D. Różaniec wynagradzający- modlitwa wzbudzenia intencji przed różańcem i medytacją jest ponieżej
Sekretariat Fatimski na Krzeptówkach w Zakopanem zapraszamy do transmisji na żywo z Nabożeństwa I Soboty miesiąca – 4 kwietnia 2020 o godz. 18.30
Więcej informacji o Fatimie i Nabożeństwie Wynagrodzenia Niepokalanemu Sercu Maryi możemy znaleźć na stronie www. sekretariatfatimski.pl
Franciszek zachęcił do Komunii św. duchowej
W dniu 19 marca 2020 r. w uroczystość św. Józefa, przed zakończeniem Mszy św. sprawowanej przez Papieża Franciszka, miało miejsce wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu.
Przy tej okazji Papież podkreślił znacznie Komunii św. duchowej, w której mogą mieć udział wszyscy uczestniczący w Eucharystii za pośrednictwem mediów: radia, telewizji, transmisji internetowej.
„Dzisiaj, w uroczystość świętego Józefa myślę o Kościele. Czy nasi wierni, nasi biskupi, nasi kapłani, nasi konsekrowani mężczyźni i kobiety, Papieże: czy potrafią wejść w tajemnicę? Czy też muszą kierować się zaleceniami, które ich bronią przed tym, czego nie mogą kontrolować? Kiedy Kościół traci zdolność do wchodzenia w tajemnicę, traci zdolność adorowania. Modlitwa adoracyjna może nam być udzielona tylko wtedy, gdy wchodzimy w tajemnicę Boga” – stwierdził Ojciec Święty.
Akt Komunii Świętej duchowej
„Klękam u Twoich stóp, o mój Jezu, i ofiarowuję Tobie skruchę mego serca, które pogrąża się w nicości i Twojej świętej obecności. Uwielbiam Ciebie w Sakramencie Twej miłości, pragnę Cię przyjąć w ubogim mieszkaniu mego serca. W oczekiwaniu na szczęście Komunii sakramentalnej pragnę Cię przyjąć w Duchu. Przyjdź do mnie, o mój Jezu, abym przyszedł do Ciebie. Niech Twoja miłość rozpali całą moją istotę na życie i na śmierć. Wierzę w Ciebie, ufam Tobie, kocham Ciebie. Niech się tak stanie”
– modlił się Ojciec Święty.
Źródło: ekai.pl