Nigdy nie myśl, że nie możesz dokonać tego, czego dokonali najwięksi Święci Kościoła Bożego, ponieważ przy pomocy łaski Bożej możesz dokonać rzeczy znacznie większych i znacznie więcej niż to, co dokonali wszyscy Święci razem.

św. Wincenty Pallotti

MODLITWA W CZASIE ZARAZY

28 marca 2020

 Droga Krzyżowa, którą zamieściałam w ubiegłym tygodniu została nagrana w Gdańskim Seminarum Duchownym i emitowana jest dzisiaj 27 marca w Radiu Plus. Poniżej zamieszczam nagranie tej właśnie Drogi Krzyżowej

 

DROGA KRZYŻOWA

 

ZWIASTUJĘ WAM RADOŚĆ WIELKĄ  

 

            Rok Eucharystii, rok Ciała i Krwi Pańskiej, Wielkiej Tajemnicy Wiary, kolejny Rok Ducha Świętego – Wielki Post 2020 r. Świat opanowany pandemią koronawirusa; a dziś Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, Dzień Świętości Życia, dla wielu dzień duchowej adopcji dzieci nienarodzonych, których życie jest zagrożone. Właśnie dzisiaj – tu i teraz – Kościół stawia nam przed oczami Maryję – Tę, która w Zwiastowaniu Słowo z wiarą przyjęła i Ono w Niej stało się Ciałem. Kościół daje nam Maryję zawsze mówiącą fiat. Dzięki Jej pierwszemu fiat anioł w Betlejem zwiastował pasterzom radość wielką, jaka stała się udziałem całego narodu, bo oto w mieście Dawida narodził się Zbawiciel – Chrystus Pan. A to będzie znakiem: znajdziecie Dziecię owinięte w pieluszki i złożone w żłobie. Dzisiaj w kolejnym dniu Wielkiego Postu patrzymy na inny znak: Oto w Jeruzalem umiera wam Zbawiciel – Chrystus Pan. A to będzie dla was znakiem: znajdziecie Jezusa – obnażonego i wywyższonego na krzyżu.

 

STACJA I - SĄD I WYBÓR

 

Jezus albo Barabasz, życie albo śmierć, prawda albo fałsz. Jak dobrze wybrać? Jak posegregować ludzi na tych, których warto leczyć, bo jeszcze mają jakieś szanse, i na tych, których odsyła się do domu, by tam umarli, bo w szpitalu nie ma już łóżek, respiratory zajęte, leków za mało… Maryjo, pomóż mi odkryć Twoje fiat, gdy usłyszałaś wyrok-wybór Piłata.

 

STACJA II – RELIKWIE KRZYŻA

 

Łotrzy go nie chcieli, choć jak jeden z nich wyznał – zasłużyli sobie. Jezus chciał, choć nie zasłużył na krzyż. Chciał i ucałował go, abym choć cierpienia wokół siebie i w swoim życiu nie rozumiem – wziął krzyż i niósł do nieba jak najcenniejszą relikwię. Maryjo, pokaż mi Twoje fiat, gdy jestem bezradny widząc ból i strach w oczach ludzi.

 

STACJA III – UPADEK Z NIEWIARY

 

Jezus upadł pod ciężarem ludzkiej niewiary, by mnie podnieść z ziemi zwątpienia i oziębłości serca. W tak wielu miejscach codziennie śpiewamy: Święty Boże, Święty Mocny, Święty Nieśmiertelny, zmiłuj się nad nami. Panie, zmiłuj się nad nami, zmiłuj się nad światem. Proszę, przymnóż nam wiary, by już więcej nikt nie wątpił w Twoją Obecność w Najświętszym Sakramencie, by nie deptano Twego Ciała w Białej Hostii. Maryjo, ukaż mi Twoje fiat w przyjmowanej przeze mnie Eucharystii.

 

STACJA IV – MATKA I KRZYŻ

 

Ks. Jan Twardowski napisał kiedyś przy tej stacji: Bóg ma Matkę i krzyż. Maryjo, gdy kryjesz mnie w Twym Niepokalanym Sercu, a w mej duszy noszę krzyż – wiem, że Jezus jest blisko. TY chowasz me dłonie w Twoich dłoniach i mówisz: Nie bój się! Dla ciebie powiedziałam FIAT. Ja przez wszystko cię przeprowadzę, nawet przez największe ciemności dróg krzyżowych całego świata. Razem z Jezusem ciągle nam powtarzasz: Nie bójcie się! My jesteśmy z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata.

 

STACJA V – WŁOSKI CYRENEJCZYK

 

Szymon nie miał zamiaru pomagać skazanemu na śmierć. Wszystko się zmieniło, gdy poniósł z Jezusem ciężar krzyża. Trzeba było po prostu zacząć. A włoski lekarz, ateista, walczący z epidemią, który ratuje skazanych na śmierć – uwierzył widząc konającego księdza. Uwierzył, gdy widział, jak wcześniej kapłan trzymał chorych za rękę i czytał im Pismo Święte. Oto fiat aż do końca. Ateista uwierzył, bo tylko Bóg przy nim został.

 

STACJA VI – WERONIKA W BIELI

 

Poprawi posłanie w czasie choroby, zmieni opatrunek, poda lekarstwo, uśmiechnie się nawet pośród łez, otrze twarz temu, któremu trudno złapać oddech – może już ostatni… Weronika w szpitalnej bieli – jak panna młoda – promień nadziei w żałobnej procesji. Z Tobą, Maryjo, powtarzam fiat.

 

STACJA VII – UPADEK Z NIEUFNOŚCI

 

Jezus upadł pod ciężarem ludzkiej rozpaczy, by mnie z niej i z braku nadziei podnieść. W tak wielu miejscach codziennie śpiewamy: Święty Boże… od powietrza, głodu, ognia i wojny –  i ja dziś proszę – a jeszcze bardziej od złośliwego trwania w grzechu i utraty nadziei, wybaw nas, Panie! Fiat – amen!

 

STACJA VIII – CIERPIENIE I PŁACZ WIELU

 

Dziś na świecie płaczą kobiety i mężczyźni, rodzice i dzieci, bo umiera mama, tata; płaczą wnuki, bo odeszła babcia. Płacze mąż, bo żona chora i nie wie, czy przeżyje. Płacze przyjaciel, bo chce pomóc przyjacielowi. Bezradny płacz świata. 10, 100, 20 000 zakażonych… Czy muszę ciągle myśleć, że i ja może się zarażę? Maryjo, pokaż mi fiat w spływającej po obliczu dziecka łzie.

 

STACJA IX – UPADEK Z BRAKU MIŁOŚCI

 

Jezus upadł pod ciężarem nienawiści, by mnie podnieść z grzechu utraty i odrzucenia miłości. W tak wielu miejscach codziennie śpiewamy: Święty Boże… od nagłej i niespodziewanej śmierci, zachowaj nas Panie! I ja proszę o miłość silną, która wszystko przetrzyma, bo bardziej śmiertelna niż pandemia wirusa jest pandemia grzechu i braku miłości. O miłość wielką  na chwilę ostatnią, proszę Cię, Panie! Fiat – amen!

 

STACJA X – OBNAŻENIE

 

Czas, doświadczenie, choroba, ludzkie tragedie odzierają mnie ze złudzeń. Myślałem, że coś w życiu posiadam. Maryjo pokaż mi, że ubóstwo jest skarbem. Wtedy lżejszy, mówiąc fiat, łatwiej przejdę przez ucho igielne.

 

STACJA XI – GWOŹDZIE I HYMN ANIOŁÓW

 

Czy i teraz patrząc na przebite święte Słowo, które ciałem się stało z wdzięcznością zaśpiewam hymn aniołów? Chwała na wysokości Bogu, a na ziemi pokój… Chwała na wysokości Bogu za Krew dla mnie przelaną. Fiat – amen!

 

STACJA XII – TESTAMENT MIŁOŚCI

 

Maryjo, co teraz szepczesz pod krzyżem, gdy Syn umiera? Oto Ja Służebnica Pańska! Niech Twoja wola się spełni. Do mojej – już dawno masz prawo. Wszystko, co pragniesz, wypełnij.

 

Oto syn Twój, oto Matka Twoja – a jaki jest mój testament miłości?

 

STACJA XIII – SŁOWO W RAMIONACH MATKI

 

Słowo, które stało się Ciałem. Słowo, które nosiłaś pod Niepokalanym Sercem. Słowo, które w ramionach Twych śmiało się i łkało. Słowo, które doprowadziło Cię pod krzyż. Słowo w Twoich ramionach – teraz bezwładne Ciało – tak trzymasz przy Sercu wszystkie Twe dzieci, które dziś umierają. A Ty, Mamo – jak w dniu Zwiastowania – odpowiadasz Bogu: Nie mi się stanie. Fiat – amen!

 

STACJA XIV – POŻEGNANIE W DNIU ZWIASTOWANIA

 

Na pogrzebie Jezusa nie było zbyt wielu osób – wierna Matka, umiłowany Jan, nawrócona Magdalena, Nikodem i Józef z Arymatei. Pięć osób? A może więcej… Ilu dziś na pogrzebach tych, co w czasie zarazy odeszli? A ciebie, Księże Piotrze, ilu dziś odprowadziło? Odprowadzają mnie wasze modlitwy. Nie martw  się, są przy mnie Jezus, Maryja, Aniołowie i Święci.

 

Maryjo, naucz mnie mówić fiat, gdy jestem daleko od bliskich, którzy nagle odchodzą.

 

STACJA XV – ZWIASTUJĘ WAM RADOŚĆ WIELKĄ - ZMARTWYCHWSTANIE

 

Zwiastuję wam radość wielką, bo krzyż nie kończy się samą śmiercią, ale życiem. W krzyżu Chrystusa życie rozkwita. Zwiastuję wam radość wielką, bo Jezus żyje. Zmartwychwstanie to najpiękniejszy cud, to najcudowniejszy owoc Maryjnego fiat z dnia Zwiastowania.

 

ZAKOŃCZENIE

 

Jezu, dziękuje Ci za Twój krzyż, miłość nieskończoną i bezmierne miłosierdzie.

 

Maryjo, dziękuję Ci za Twoje FIAT, bo „od momentu, w którym przyjęłaś Słowo Boże, nic na świecie nie jest już takie, jak kiedyś. Dzięki Tobie i z Toba na ziemi znów rozkwitła radość w każdym stworzeniu”. Niebo codziennie zwiastuje nam tę radość wielką.

 

 nowicjuszka s. Katarzyna Gruca

 

 

 

DROGA KRZYŻOWA W CZASIE ZARAZY 

Wstęp

Panie Jezu, dziękuję Ci za to, że wlałeś w moje serce pragnienie pójścia za Tobą krzyżową drogą. Proszę, oczyszczaj moje pragnienia i spraw, abym nie tylko pragnął rozmyślać o Twojej Męce, ale bym pragnął Cię naśladować. Maryjo, ucz mnie iść za Jezusem z wiarą i miłością. Amen.

Stacja I

 Pan Jezus na śmierć skazany.

Panie Jezu, niczym nie zasłużyłeś na śmierć, a jednak z miłości do mnie wyrok śmierci przyjąłeś. Przez wieki ludzie zadają sobie pytanie; dlaczego cierpią niewinni? Dlaczego w czasie wojen, epidemii umiera tak wielu dobrych i sprawiedliwych ludzi? A Ty, Panie Jezu przyjmując niesprawiedliwy wyrok na siebie, dajesz nam odpowiedź; aby nieść zbawienie. Aby ratować dusze przed potępieniem.

Maryjo, miej w opiece tych, którzy cierpią i umierają oddając swe życie za zbawienie nas, grzeszników.

Stacja II

Pan Jezus bierze krzyż na swoje ramiona.

Drzewo krzyża było przerażające. Niosło cierpienie, pohańbienie i śmierć. A Ty, Panie Jezu,  ucałowałeś drzewo krzyża, bo widziałeś w nim narzędzie zbawienia innych, widziałeś wyraz miłości. Jakie są moje codziennie krzyże? Jaki mają kształt? Może teraz są to krzyże lęku, niepewności i niepokoju o jutro. Jak przyjmuję mój krzyż codzienności?

Maryjo, naucz mnie z ufnością przyjmować krzyż mojego życia.

Stacja III

Pan Jezus pierwszy raz upada pod krzyżem.

Upaść twarzą na ziemię wśród tłumu żądnego krwi, to wielkie upokorzenie. Ale upadać wśród swoich najbliższych. Odsłaniać swoje słabości, swoje braki, nerwy i napięcia wśród domowników, to też upokorzenie. A teraz, nagle jesteśmy w domach, musimy spędzać z sobą trudny czas epidemii i tyle naszych słabości ten czas odsłania. Panie Jezu, Ty wstałeś i poszedłeś dalej. Naucz mnie powstawać z moich upadków.

Maryjo, ukryj mnie w swoim sercu i ucz mnie miłości.

Stacja IV

Pan Jezus spotyka swoją Matkę.

Syn i Matka. Bóg i człowiek. Spotkanie w bólu i cierpieniu. Spotkanie w wierze i miłości. Maryja cierpi i ufa. Jezus cierpi i kocha. A ja, co robię, gdy cierpię? Jakie myśli, jakie uczucia towarzyszą mi teraz, gdy lęk wobec szerzącej się epidemii narasta? Może przychodzi pokusa braku ufności i lęk o jutro? Oddaję Ci, Panie Jezu wszystkie moje myśli i niepokoje.

Maryjo, naucz mnie kochać i ufać, tak jak Ty kochałaś i ufałaś.

 

Stacja V

Szymon z Cyreny pomaga w niesieniu krzyża

Szymon pomógł Jezusowi z przymusu. Kto chciałby pomagać skazańcowi? Czasem patrzymy na ludzi, widzimy ich od zewnątrz, widzimy złe postępowanie i ”takim nie chcemy pomagać.” Teraz wielu ludzi umiera. Każdego dnia. Nie znamy ich, nie wiemy w jakim stanie duszy umierają, ale możemy im pomóc  modlitwą. Czy chcę nieść pomoc konającym? Konające Serce Jezusa, zmiłuj się nad umierającymi.

Maryjo, trzymaj w swoich ramionach każdego, kto w tej chwili kona.

Stacja VI

Weronika ociera twarz Panu Jezusowi.

Gest Weroniki to odważna miłość, która nie bała się tłumu niechętnych i wrogich ludzi. Jaka jest moja miłość? Czy moja miłość jest na  tyle odważna, żeby teraz- w czasie zarazy- zainteresować się innymi? Żeby pójść do sąsiadów, zadzwonić do znajomych, zatroszczyć się o samotną staruszkę w moim bloku? Panie Jezu, udzieli mi łaski odważnej miłości.

Maryjo, ucz mnie służyć z miłością.

Stacja VII

Pan Jezus drugi raz upada pod krzyżem.

Zmęczenie i wyczerpanie były coraz większe. Jezus traci siły. Upada drugi raz.

Napięcia i trudności związane z obecną sytuacją stanu epidemii rosną. Dni stają się trudniejsze. Ograniczenia coraz bardziej uciążliwe. I może coraz bardziej widać moją złość, frustrację, niepokój? Panie Jezu, Twemu miłosierdzi powierzam siebie i moich bliskich i wszystkich dotkniętych własnymi słabościami.

Maryjo, ucz mnie prosić Boga z pokorą o siłę na każdy dzień.

Stacja VIII

Jezus spotyka płaczące niewiasty.

Płakały i zawodziły nad losem Jezusa, a On mówi im, że mają płakać nas sobą i swoimi dziećmi. Dlaczego? Dlatego, że choć Jezus cierpiał straszliwie był na drodze ku życiu, ku życiu wiecznemu. A my, choć czasem nie cierpimy, jesteśmy na drodze ku potępieniu. Bóg daje mi teraz czas na zastanowienie się nad sobą, na płacz nad własnym życiem oddalonym od  Boga. Panie Jezu, pobudź me serce do prawdziwego żalu za grzechy i udziel mi łaski powrotu do Ciebie.

Maryjo, ucz mnie kochać Boga sercem czystym i niepodzielnym.

Stacja IX

Trzeci upadek Pana Jezusa

Im mniej sił ma Jezus, tym boleśniej upada. Im mniej sił fizycznych ma człowiek tym trudniej się modlić, spowiadać się, prosić Boga o miłosierdzie. Panie Jezu, chroń mnie przed odkładaniem pojednania z Bogiem na lata starości i ostatnie chwile życia.

Maryjo, wspomagaj tych, którzy nie pojednali się z Bogiem, a są w niebezpieczeństwie śmierci.

Stacja X

Pan Jezus z szat obnażony.

Pan Jezus z miłości do nas wszystko oddał. A ja, co daję Panu Jezusowi z miłości do Niego? Może teraz, w te dni, które niemal siłą zatrzymały bieg mojego życia powinienem oddać Bogu mój szczery żal, za wszystkie grzechy nieczyste popełniane myślą, pragnieniem i czynem? Panie  Jezu, uczyń czystym moje serce i doprowadź do nawrócenia tych wszystkich, którzy teraz grzeszą rozwiązłością.

Maryjo, ukryj w swoim sercu dzieci i chroń je przed zgorszeniem.

Stacja XI

Pan Jezus przybity do krzyża.

Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą co czynią- modli się Jezus Ukrzyżowany za swoich oprawców. Modli się za mnie, bo moje grzechy przybiły Go do krzyża. Ja mam  teraz więcej czasu na zastanowienie się i modlitwę. Czy myślę o tych, którzy mnie jakoś skrzywdzili, zadali mi ból? Czy już im przebaczyłem? Czy modlę się za nich? Panie Jezu, udziel mi łaski bym mógł wybaczyć wszystkim moim winowajcom.

Maryjo, wyproś łaskę pojednania wszystkim zwaśnionym i zagniewanym.

Stacja XII

Pan Jezus umiera na krzyżu.

Ojcze, w Twoje ręce powierzam ducha mojego – modli się konający Jezus. Jezus uczy nas, jak mamy umierać. Umierać z imieniem Boga na ustach, poddając się Jego Miłosierdziu. Takie umieranie  daje nadzieję na przejście do życia wiecznego z Bogiem. Jezus umarł, abym mógł żyć wiecznie. Celem mojego życia jest zbawienie, ale czy pamiętam o tym w codzienności?

Maryjo, ucz mnie żyć pragnieniem nieba w mojej codzienności.

Stacja XIII

Pan Jezus zdjęty z krzyża i złożony w ramionach Matki.

Maryjo, co czułaś, co działo się w Twoim ,  gdy tuliłaś w swoich ramionach martwe Ciało Syna? Maryjo, cierpiałaś i kochałaś. I nadal cierpisz i kochasz, gdy widzisz jak wiele dusz idzie na wieczne potępienie. To są Twoje dzieci, które odrzuciły miłość Boga. Uproś mi Maryjo tę łaskę, abym czuł w sercu Twój ból i abym modlił się za umierających w stanie grzechu ciężkiego.

Maryjo, ratuj wszystkich grzeszników.

Stacja XIV

Ciało Pana Jezusa złożone w grobie.

Grób Jezusa stał się kołyską nowego, wiecznego życia. W tym grobie śmierć została pokonana. Przez ostatnie dni i tygodnie na całym świecie przybywa wiele grobów. Grobów, w których pochowani są ci, którzy jakże często umierali w samotności odcięci od najbliższych reżimem sanitarnym. Panie Jezu, w naszych sercach i w sercach wszystkich ludzi pomnóż wiarę w życie wieczne w Domu Ojca. I niech ta wiara, prowadzi nas w chwilach ciemności i śmierci.

Maryjo, wprowadź do nieba tych, których dusze przechodzą czyśćcowe oczyszczenie.

Zakończenie.

Panie Jezu, dziękuję Ci za ten czas modlitwy. Za wszystkie dobre pragnienia i myśli, za możliwość towarzyszenia Tobie. Proszę, niech całą ludzkość dotknie Twoje miłosierdzie, abyśmy nawracając się, mogli iść prostą drogą do zbawienia. Maryjo, Matko nasza, zaprowadź nas do Jezusa. Amen.

                                                                                               S.M.Urszula Kłusek SAC

 

 


Ładowanie…

Informacje dotyczące pallotynek

Jeśli chcesz
KONTAKT
Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Apostolstwa Katolickiego
(Siostry Pallotynki)
Prowincja Polska Najświętszej Maryi Panny Królowej
Adres kontaktowy:
ul. Płońska 20
03-683  Warszawa
tel.  +48 22 679 63 43
fax +48 22 679 12 54
e-mail: pallsekret@wp.pl
Nr konta:    32 1240 1082 1111 0000 0428 1807
Zarząd Prowincjalny:
Przełożona Prowincjalna -  S.M. Iwona Nadziejko SAC
Wikaria Prowincjalna - S.M. Magdalena Szymczak SAC
Radne Prowincjalne:
S.M. Ewa Brandt SAC
S.M. Blanka Slawińska SAC
S.M. Jolanta Groszczyk SAC
Sekretarka Prowincjalna - S.M. Magdalena Szymczak SAC
e-mail: pallsekret@wp.pl
Ekonomka Prowincjalna - S.M. Lucyna Wójtowicz SAC
e-mail: viceek@vp.pl
KOORDYNATORKA APOSTOLSTWA
S.M. Monika Cecot SAC
ul. Płońska 20
03-683  Warszawa
tel. +48 22 679 63 43, 797 575 729
e-mail:  kontakt@u-pallotynek.pl
www.u-pallotynek.pl
CENTRUM MISYJNE
Referentka ds. Misji - S.M. Ludwika Jastrzębska SAC
ul. Wojciechowskiego 12
02-495  Warszawa
tel./fax +48 22 662 48 34
e-mail: misje.pallotynek@gmail.com
http://misjepallotynek.pl
Nr konta dla Afryki         56 1240 6218 1111 0000 4618 4036
Nr konta dla Wschodu    97 1240 6218 1111 0010 6973 6222

Polecamy

Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
180 0.19682717323303