NOWICJAT - TO ETAP INTENSYWNEGO WPROWADZENIA W DUCHOWOŚĆ I ŻYCIE WSPÓLNOTY
W czasie nowicjatu nowicjuszka powinna przede wszystkim poswiecic sie pogłebianiu zycia duchowego.
(ZŻ 130)
- czas: 2 lata
- miejsce: Gniezno
- strój i znak: I rok: jak w Postulacie, II rok: szary habit i biały welon
ROZPOCZĘCIE:
Czas ten rozpoczyna się prostym nabożeństwem, w czasie którego postulantka otrzymuje tytuł „siostra” i imię Maria. Jej imieniem zakonnym staje się imię ze chrztu w swym pełnym brzmieniu, np. siostra Maria Joanna.
PIERWSZY ROK: KANONICZNY
Służy pogłębieniu życia duchowego oraz relacji z Jezusem. Pod koniec tego czasu odbywa się uroczystość obłóczyn. Nowicjuszka otrzymuje szary habit i biały welon.
DRUGI ROK: APOSTOLSKI
Jest wchodzeniem w doświadczenie apostolstwa Zgromadzenia. Siostry wyjeżdżają na praktyki, by uczestniczyć w życiu wspólnotowym i apostolskim Sióstr Profesek. Dwuletni okres nowicjatu nowicjuszka przeżywa pod opieką Mistrzyni Nowicjatu. Cały ten czas jest przede wszystkim przygotowaniem do złożenia ślubów.
Nowicjuszka:
- zapoznaje się z Regułą Zgromadzenia i z teologią życia zakonnego
- poznaje istotę ślubów i sposoby ich realizacji w naszej Wspólnocie
[Nowicjuszka] powinna przyswoić sobie biblijno-teologiczne podstawy życia chrześcijańskiego i zakonnego, a zwłaszcza zapoznać się ze szczególnym charyzmatem naszego apostolskiego Zgromadzenia tak, jak został on przedstawiony w Zasadach Życia. Pod koniec nowicjatu [nowicjuszka] powinna osiagnąć taki stopień wiary i dojrzałosci, aby była zdolna w sposób swiadomy i wolny związać się ze Zgromadzeniem poprzez profesję.
(ZŻ 130)